Ingen Tåg har dykt upp. Är jag ensam eller har ingen fått den?
Ser fram emot en spännande tidning.
Humbla
Ingen Tåg har dykt upp. Är jag ensam eller har ingen fått den?
Ser fram emot en spännande tidning.
Humbla
På tidningens Facebooksida står att den är på väg. Skrivet igår.
https://www.facebook.com/pg/jarnvags...ftenTag/posts/
Om igår är måndag, så kanske den kommer fram i denna veckan.
En länk till artikeln, om den fungerar:
https://www.facebook.com/jarnvagstid...type=3&theater Klicka på bilden blir den större.
Senast redigerat av Ville den 2019-01-22 klockan 18:38:32.
Då får man hoppas att den kommer fram denna veckan.
pratade just m Sven Stahre som hade fått tidningen i dag , så det finns hopp , själv fick jag ingen
Jag fick tidningen i dag onsdag. Bor utanför Södertälje.
Tåg(et) har anlänt till Västsverige idag. En snabbläddring ger vid handen att en del sidor kommer att förbli olästa, ånglok intresserar mig föga, men det finns ju andra artiklar. Men jag saknar mer notiser från nutiden, Tågnytt är saknat. Hr ordföranden tyckte tidigare att det inte passar i en tidning men det är just det som det gör. Som arkiv. Försök hitta en specifik händelse som skedde för några år sen här i PV. I en tidning går det lätt att bläddra tillbaka och framför allt finns bilderna kvar i evighet, amen.
Ja det är nog tänkvärt , jag har ett antal av de första årgångarna TÅG (skrevs med versaler) inbundna och det slår mig att det är påfallande ofta jag haft anledning att slå upp något i dem. En händelse, skrotning, nya fordon,utflyktsresor och lite av varje som finns dokumenterat. En serrie jag faktiskt saknar är : ”utgående loktyper”, när ett fordonslittera gjort sitt och försvunnit helt eller något enstaka blivit museifordon så blev det en historik i TÅG .
Tåg har idag även nått Småland.![]()
HEJ
Min kom idag till Söv, Skelleftehamn för vanliga dödliga. Men fick följdfråga, för oss som varit medlem så länge att man inte har en ifylld epostadress, hur gör vi för att få tillgång till mina sidor som det står om på fakturan???
Försökte även hitta länken som står i fakturan om mina sidor, via sjk hemsida, men där var jag blind och missade den.
Det är nog däremot helt och fullt jag som är blind och inte läskunnig däremot...
/Jona
Filosofen Jona i Söv
Hittade den under - https://www.sjk.se/medlem/kortbetalning/
Där finns en länk, tryck på den, sedan tryck på rutan Inget lösenord? som visas där. Så skickas ett lösenord till den epostadress man anmäler där.
Eftersom man inte har registrerat någon tidigare låter det konstigt, men blir rätt.
Fungerade för en annan gamling.
![]()
Idag ankom Tåg-et till NVHJ land dock ej i en DFop via Nh utan i en simpel Postnordbil, men tack i alla fall. Palle i Vika![]()
Fick detta fel även denna gång!
Följande fel upptäcktes
Det finns ingen medlem registrerad med den epost du har angivit.
Precis samma fel som när jag fyllde i länken bokstav för bokstav från fakturan.
Klart som korvspad det inte finns en medlem med den eposten när jag inte har angivet epost. Det valet fanns inte när jag blev medlem för 100 år sedan.
Och det var också det felet jag beskrev i tidigare tråd.
Tack för länken däremot. Kunde aldrig tänka tanken och leta under kortbetalning för att hitta mina sidor nämligen.
/J
Filosofen Jona i Söv
"Mina sidor" är en nyligen tillkommen funktion. Men den fungerar ännu så länge inte fullt ut eftersom vi saknar uppgift om e-postadress för de flesta medlemmar. Något som vi kommer att återkomma till.
Att länk just nu bara finns under "Kortbetalning" beror på att e-postadress finns registrerad för alla (medlemmar i utlandet) som betalade med kort förra året.
Okej. Jag skrev inget i rutorna på föreningshussidan utan tryckte på Inget lösenord? direkt. Prova.
https://forening.foreningshuset.se/s...lubben/loggain
Den har kommit till mig iaf