Tidigare visade avsnitt:
Avsnitt 1 (nerresa till Freiburg)
Avsnitt 2 (spårvagnar i Freiburg)
Avsnitt 3 (tåg och annat i Freiburg)
Avsnitt 4 (från Freiburg till Genua)
Avsnitt 5 (bergbana m m i Genua)
Avsnitt 6 (smalspårståg i Genua)
Avsnitt 7 (tågmorgon i Genua, vidare till Chiavari)
Avsnitt 8 (Chiavari)
Avsnitt 9 (till Cinque Terra)
Avsnitt 10 (från Cinque Terra)
Avsnitt 11 (båtutflykt)
Avsnitt 12 (från Ligurien till Bayern)
Tyvärr innehåller inte heller det här avsnittet något tågfoto, till skillnad från nästa avsnitt som blir det sista.
Nu är det den 29 juli 2016, och vi fyra har övernattat i en förort till München. Vi fortsätter bilresan med sikte på Würzburg och därefter dagens etappmål i trakten av den frankiska staden Bamberg. Men bilen drabbas av bromsproblem som måste åtgärdas av sakkunniga. Vi byter ut Würzburg mot närmaste Opelverkstad, som turligt nog ligger i en så sevärd stad som Ingolstadt. (Audis högkvarter för övrigt.)
Det blir fem timmar i Ingolstadt, en trevlig bekantskap.
Och så går Marit och jag på ett konditori med uteservering och äter bärbakelser och dricker te. Marit tog bilden.
Bilen mår bra igen. På Marits och min begäran gör vi en liten avstickare till en by vid namn Schlammersdorf i Franken, dvs norra Bayern. Där driver familjen Witzgall sedan 1898 ett litet bryggeri som hade grundats 1761. (Många bryggerier i Franken är mycket äldre.) De driver också ett Brauereigasthof för att servera ölen. Witzgalls öl är som vanligt mycket gott, och vi köper med oss några flaskor hem. Schlammersdorf och Bamberg ligger i en del av Franken som lär vara världens bryggeritätaste område. I en del byar finns det två bryggerier. Småbryggerierna brygger lageröl omsorgsfullt och med traditionella metoder. En specialitet är ofiltrerat öl med mycket lätt kolsyra, s k Kellerbier. En annan är rökigt öl, Rauchbier. En del ölkännare menar att flera av lagerölen från Franken är bland de bästa i världen.
Nu är vi framme i Kemmern, förort till Bamberg i Franken, dvs norra Bayern. Här ska vi bo i två nätter. Första kvällen äter vi middag tvärs över gatan, på ett annat Brauereigasthof, Wagner, men de bilderna blir inte lyckade.
Så här ser i alla fall Wagners Biergarten ut i dagsljus, på morgonen därpå.
![]()
Bamberg är en trevlig världsarvsstad med mycket att titta på. Utmed floden Regnitz vänstra fåra finns två gamla hamnkranar bevarade.
Det äldre rådhuset är byggt på en holme i Regnitz vänstra fåra. Marit tog bilden.
Ständigt denna Regnitz.
Många trevliga ölställen finns i Bamberg, bland annat Spezial-Keller som har Spezialbryggeriets produkter. För att komma till denna Keller går man inte ner i källaren, utan uppför en bergssluttning. Vi äter lunch där.
Vi tittar också in på Brauereigasthof Fässla.
Kvällens middag äter vi på ett sommarställe i skogen utanför Kemmern, men jag kan inte visa hur många bilder som helst…
Avsnitt 14, det sista, kommer att handla om den fortsatta hemresan till Sverige.