I flera utrop på Centralen igår annonserades att tåg kl. 16:41 mot Flen, Katrineholm och Hallsberg skulle avgå från spår 8. Backade man först ut en bit norrut innan man kunde köra söderut?
I flera utrop på Centralen igår annonserades att tåg kl. 16:41 mot Flen, Katrineholm och Hallsberg skulle avgå från spår 8. Backade man först ut en bit norrut innan man kunde köra söderut?
Och vart åker man från spår 9?
Var det inte t.o.m. så att det i den grå forntiden ibland kunde avgå norrut ett X 2000 mot Sundsvall på spår 8 samtidigt som det på spår 10 på andra sidan av växeln ett annat X2-sätt var klart för avgång mot sydligare trakter i landet?! Meranvändning av samma spår (men med olika nummer) alltså!![]()
Senast redigerat av Arne den 2018-12-06 klockan 21:35:44. Anledning: Lagt till mening
/Arne, en Kungsholmsbos syn på den moderna järnvägens sanna ansikte.
Skillnaden torde då vara bl.a. att det på spår 12a/12b saknas – vad jag vet – en växel som gör det möjligt att köra in ett tågsätt för sydgång på spår 12a från Hagalund medan det på spår 12b finns ett redan inkört tågsätt för avgång norrut. Men det finns säkert en massa signaltekniska skäl till varför man inte kan separera dessa två tågsätt på samma spår för avgång åt motsatta håll. Någon annan som vet?!😊👍
/Arne, en Kungsholmsbos syn på den moderna järnvägens sanna ansikte.
Den avgörande skillnaden är att man kan ställa ett tågsätt på spår 8, ha spår 11 helt upptaget och trafikera spår 10 i båda riktningar. Det är i mina ögon fel att påstå att spår 8 utgör förlängning av spår 10 då spår 10 (även) går parallellt med spår 8, däremot är plattformen sammanhängande mellan spår 8 och spår 10.
Har du någon aktuell spårkarta över Cst (speciellt spåren 8, 10 och 11 med växeln mellan inritad) och som visar det du beskriver i ord? Jag försöker minnas hur det ser ut men det är ett tag sedan jag specialstuderade det aktuella spåravsnittet in real life, IRL. Tidigare fanns det ju en sådan här bra spårkartsresurs över olika stationer här i landet lätt tillgänglig på Internet. Men vad har hänt med den stationsinfon?
Och för mig så är det närmast en akademisk fråga om man ska göra din spårdistinktion; när jag står på plattformen för spår 10 så övergår ju denna sömlöst i spår 8:s plattform. Så för alla vanliga resenärer torde nog spår 10 och 8 vara samma spår. Man skulle nog därför ligga gärna kunna ha kallat det för spår 10a respektive spår 10b enligt min ringa mening! Eller kanske t.o.m. spår 10 södra respektive spår 10 norra delen, typ à la stadsbudsutropen i salig åminnelse! 😎👍
/Arne, en Kungsholmsbos syn på den moderna järnvägens sanna ansikte.
Enkelt uttryckt så är det tre spår mellan plattformarna i norr, 8, 10 och 11. I stort sett vid stationshushörnan går spår 8 och 10 samman, därefter är det bara två spår mellan plattformarna.
Genom att säga att spår 8 är förlängning av spår 10 får man däremot intrycket att det inte finns något tredje spår i norr. Att däremot ange att plattformen vid spår 8 är en förlängning av plattformen vid spår 10 är entydigt korrekt.
Får inte ihop det med tre spår i bredd. En googling fann denna del av spårplan Cst.
https://www.trafikverket.se/contenta...faststalld.pdf - Sid 14 visar väl rätt bild där?
Edit: Letar vidare efter en fullständig plan.![]()
Senast redigerat av Ville den 2018-12-08 klockan 22:04:49.
Du har rätt, så är det när man litar på minnet. Det som ser annorlunda ut i verkligheten är dock att växelförbindelsen mellan spår 10 och 11 är den rakaste vägen norrut från spår 10. I och med att vägen norrut från spår 10 via spår 11 påverkar så liten del av plattformen vid spår 11 är mitt resonemang huvudsakligen korrekt ändå.
Jag förstår inte att du kan dra den slutsatsen?! Ser man på spårdiagrammet på den länkade pdf:en sid 14 så ser man ju att spår 11 går samman med spår 8 i högerkanten på schemat. Att sedan spår 11 redan tidigare via en växel kan nå spår 12 – och norrut via spår 11 igen – respektive spår 13 och norrut förändrar som jag ser det inget.
Däremot kan varje lekman se att spår 10 – efter vänsterväxeln till spår 11 – övergår sedan sömlöst i spår 8 som i sin tur anknyter norrut. Min fråga är då om inkommande tåg från Hagalund normalt tar vägen via spår 11 och växeln till spår 10 när man ska avgå söderut från spår 10? Eller om de inkommande Hagalund-tågen går direkt via spår 8? Detta då naturligtvis förutsatt att det inte står något tåg inne på det korta spår 8. 😎👍
Senast redigerat av Arne den 2018-12-08 klockan 22:40:40. Anledning: byte av ord
/Arne, en Kungsholmsbos syn på den moderna järnvägens sanna ansikte.