TÅG 9/2018
Har kommit med ovanligt trevligt innehåll. Fast några ting kunde ha kontrollerats bättre:
Sida 5. Även Tb-loken gick allihopa att vända per lyftplatta i början. Många har fått lyftplattan borttagen för att få större bränsletankar, men några (3104D, 3109D) har den kvar. Ingen vågar dock använda sig av densamma sedan Trafikverket införde strikt ansvar för den som försöker. I SLM1994 finns f.ö. en bild av 3109 som ”svävar” i Horndal. Annars se SLMP 2017 sid 49.
Sida 7. Snälltåget har numera 5 st röda Vectron 193-lok, (men det har inte stått i SLMP ännu).
Sida 10. Robert Sjöö på Järnvägsmuseum blir säkert ledsen när han upptäcker att hans boggievagn från Bånghammar-Klotens Järnväg byggd i Randers 1877, inte längre är Sveriges äldsta boggievagn.
Sida 22. Man hajar till när det gamla lokparadiset Pasila (”tänk så många Hr1 och Pr1 man klappat där…”) plötsligt heter Böle – men det är helt rätt upptäckte jag vid en spårvagnsfärd för 20 år sedan. Men Helsingfors/Helsinki är inte särskilt tvåspråkigt idag, så använd inte kartan för att ta dig fram (och för att undvika bli utskälld av en taxichaufför på finska).
Sida 26. Tråkigt att den gamla uppgiften om att Sveriges troligen första småbana, kolbanan i Höganäs, skulle vara byggd 1802 när sanningen är 1797, vilket någon beskrev i TÅG redan nr 1/1967. Uppgiften om 1802 är från Bodstedts bok 1937. Det är tråkigt när gamla felaktiga uppgifter väcks till liv igen, då det tar tid och möda att avliva dem på nytt. Snart dyker väl uppgiften att FÖRSTLINGEN var byggd 1847 också upp igen?
Slutligen skriver vår kära ordförande att TÅG inte skall syssla med snabba nyheter och det får självfallet både han, styrelsen och redaktionen bestämma. För de som söker mer information rekommenderas DJK:s Jernbanen eller NJKs På Spåret som innehåller mycket nyheter om Sverige i stora fylliga sektioner, fast de bara utkommer med 6 nummer per år. Sista numret av Jernbanen innehöll t.ex mycket information om nya svenska godståg, namnen på alla Mb-loken och många aktuella bilder. Tydligen har man värvat goda svenska skribenter. Kan inte TÅG stjäla lite uppgifter?
Ulf Diehl