Torsdag och fredag denna vecka blir det hög aktivitet från Sveg och söderut mot Mora. Förband som ska hemåt från NATO-övning i Norge tar tåget från Sveg.
http://www.mynewsdesk.com/se/inlands...sbanan-2791855
Torsdag och fredag denna vecka blir det hög aktivitet från Sveg och söderut mot Mora. Förband som ska hemåt från NATO-övning i Norge tar tåget från Sveg.
http://www.mynewsdesk.com/se/inlands...sbanan-2791855
5 tåg på 24 timmar, det verkar som man tänker släppa iväg varje tåg direkt efter lastning alltså, så ca var 5e timme. Undrar om man tänkt ta tågen ner de 14 milen till Mora på dessa 5t eller ha bevakning någonstans på vägen.
Det är väl STAX 20t på sträckan, eller har dom höjt det? Med boggievagnar så borde det räcka för en M1A1 Abrams eller (troligare) tyska Leopard 2or :)
Vore kul att se lite bilder. Hoppas någon i området är ute.
Senast redigerat av Yaken den 2018-11-07 klockan 09:06:18.
Stax 22,5 ton och 70 km/tim gäller Sveg-Mora.
Ja, transporten ska tydligen gå till Boden resp Eslöv (vad finns där - omlastning till tyska tåg?). Så det vore intressant att veta hur man tänkt sig lokomloppet. Om allt går smidigt så skulle man ju hinna ner med tåg och sedan tillbaka med loket på 4-5 timmar, om man "vågar" hålla 70 på nervägen.
Men det vore ju klart robustare med två lok och möte någonstans på vägen. Blir väl många tomvagnar som ska rangeras i Sveg också kantänka.
Senast redigerat av Yaken den 2018-11-07 klockan 10:10:55.
Finns alla tomvagnar redan i Sveg eller kommer returnerande lok ta med sej några upp?
/TKO
Ja, det är nog korrekt. Det är P7:s materiel som ska hem, så klart. Då blir det nog Strv122 på tågen (som ju iofs är en variant av Leopard 2). Den är 3.7 m bred och lastprofilen enligt IBAB's nätbeskrivning är 3.4m så lite sticker det ut i så fall :)
Om det blir bevakning och tågmöte är det väl Fågelsjö som kan komma i fråga i så fall.
Angående tomvagnar.
Vid 13 tiden idag gick Inlandsbanans TMZ 1413 Betty från Östersund söderut med 20 tomma flakvagnar.
Från säker källa har jag fått informationen att igår kväll gick ett tåg Östersund-Sveg och idag (fm. resp em) går två tåg Östersund-Sveg.
Från i morgon bitti (torsdag) till och med fredag morgon så kan man säga att det pendlar 5 tåg (76177-76185) mellan Sveg och Mora, utan tågmöten på vägen, utan med körtid på 2 tim 15 minuter (i bägge riktningar!) och 45 min uppehåll vid vändning.
Om det är ett och samma lok (mindre troligt), eller om man använder de 3 lok man verkar ha till hands så att de alltid avlöser varandra kan man inte se, inte heller om man kör multipel. Inte heller framgår om tomtågen från Östersund är längre än de lastade tågen.
Vi får väl hoppas att någon är i närheten och kan fotografera.![]()
Senast redigerat av Ulf Broman den 2018-11-07 klockan 13:43:10. Anledning: Lagt till tågnummer
Samma stax på hela Inlandsbanan (22.5t) utom den nordligaste biten till Gällivare som är 20t.
Jag killgissar att den längre vägen blir enklare, man slipper skicka tåg i två riktningar i Sveg och så måste man ju byta riktning på två ställen om tanken är att gå på SbÖN från Bräcke och norrut.
Nå, ingen som är ute och tar bilder? :)
Lite bilder och film från militärtransporten
https://www.ltz.se/artikel/jamtland/...nom-harjedalen
Jag såg vid kl 18.45 (idag torsdag) stridsvagnar på lastbilstrailer, vid Flyinge. De var på väg mot Revinge, kan ha kommit från Eslöv. Har de redan hunnit komma dit från Sveg ? Eller var det andra stridsvagnar?