Det är tydligen trångt på VSB eftersom det kommer X2:or förbi Landvetter, den 4:e för idag kom nyss. Går det även över Öxnered? Vilken av omledningssträckorna, via Borås eller Öxnered, är bäst ut tidssynpunkt och/eller platssynpunkt?
Det är tydligen trångt på VSB eftersom det kommer X2:or förbi Landvetter, den 4:e för idag kom nyss. Går det även över Öxnered? Vilken av omledningssträckorna, via Borås eller Öxnered, är bäst ut tidssynpunkt och/eller platssynpunkt?
Just nu är Öxnered sämst iaf pga solkurva utanför Vara.
Edit: Men det verkar inte spela någon roll för ett tåg har brunnit utanför Falköping!
Senast redigerat av Herrolsson den 2018-07-27 klockan 16:34:46.
Ingeting är omöjligt, inte ens på järnvägen
Anges vara dubbeldäckare som drabbats av brand i en transformator, så en X40:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...-och-uddevalla
Senast redigerat av ztenlund den 2018-07-27 klockan 16:40:31.
Det verkar även vara en solkurva mellan Herrljunga och Borås. Inte järnvägens dag precis. Men om man bortser från alla problem, vilken sträcka är normalt bäst?
När det är kallt trasslar tågtrafiken.
När det är varmt trasslar tågtrafiken.
En neutraltemperatur för järnvägstrafik efterfrågas.
Fö anser jag fortfarande att banupprustningen borde ha börjat med Öxnered-Herrljunga och kanske även Borås-Herrljunga innan VSB spärras.
Ingeting är omöjligt, inte ens på järnvägen
Kanske är det som termometerns nollpunkt? Någon kan hävda att har man bara en tillräckligt noggrann termometer kan man alltid konstatera att temperaturen aldrig är exakt noll. Fysikern kan dock invända att när det skiftar mellan plus- och minusgrader måste nollpunkten passeras, den kan inte hoppas över, däremot är den aktuell bara en oändligt kort tid.![]()
Bäst på vilket sätt?
Jag tittade lite den helgen jag skulle omletts via Borås, men det blev Karlstad i stället pga Finnerödja, och då skulle mitt tåg (9.28?) gått över Borås, nästa över Öxnered men med väldigt mycket längre gångtid, och näst-nästa också över Öxnered med tid likvärdig med Borås.
Så, jag tror att planerarna lägger pussel och försöker lägga varje tåg den väg där det kommer fortast fram, och där alla andra tåg också kommer fortast fram.
Så, övrig trafik påverkar säkert. Man kan ju undra om det skulle gå att ha kolonnkörning, dvs åt ena hållet över Öxnered och åt alla håller över Borås. Men, det är väl möten med lokaltågen som stör ett sånt schema.
Eller menar du banans skick? Då är det väl dagsformen som avgör, tyvärr.