Det är visst tänkt att öppna City i slutet av veckan. Slut på lugnet vid avbytena!
https://www.nynashamnsposten.se/arti...ity-oppna-igen
Det är visst tänkt att öppna City i slutet av veckan. Slut på lugnet vid avbytena!
https://www.nynashamnsposten.se/arti...ity-oppna-igen
Senast redigerat av Kristian den 2018-07-23 klockan 08:35:03.
SL om saken - https://sl.se/sv/info/nyheter/city-odenplan/?date=true
"När stationen öppnar kommer rulltrapporna från perrongernas norra del att vara igång. De övriga rulltrapporna från perrongerna kommer att stå stilla och vara säkrade för att gå i."
Rulltrapporna längst ned alltså. Tur att det inte var de jättelånga rulltrapporna från huvudentrén som rostat sönder. Inte lätt att gå där.![]()
SJ s biljetter till Stockholm central är fortfarande med byte till pendeltåg i Södra och avstigning i City.
Som tur är så är Odenplan järnvägsstation öppen så resenärer kan ta Tbana tillbaka.
Senast redigerat av Bengt Larsson den 2018-07-23 klockan 16:03:45.
Bara muntligen i fjärrtågets högtalare och via personal på Sthlm S.
Vad är det som det står på SL:s display på Mariatorget tbana?
Det står "Resenärer till/från Stockholm City hänvisas till Stockholm Södra(Mariatorget), Stockholm Odenplan eller Solna (Solna centrum).
Jag trodde att om man ska från Mariatorget där denna skylt är så tar man röd tunnelbana till TCentralen och går.
Edit. På Tcentralen står samma text. Jag frågade en informatör vid den stängda ingången till station city och han höll med om att det var mycket konstigt.
Senast redigerat av Bengt Larsson den 2018-07-23 klockan 17:26:28.
Nej, provköp på SJ så ser du att det står Stockholm City med byte vid södra, och inget mer. Möjligen kommer det meddelanden för de som verkligen köpt biljett i appen. Det kom förseneningsinfo för alla tågen jag åkte, eftersom alla tre var sena. Jag åkte Kalmar-Uppsala med byte i Linköping och Stockholm. Jag köpte biljett till Södra för jag har ett SL kort.
Senast redigerat av Bengt Larsson den 2018-07-23 klockan 19:08:58.
Öppning imorgon bitti:
http://www.mynewsdesk.com/se/sl/pres...r-igen-2600768
Öppnade 4.10 i morse.
Det är många saker under denna avstängningsperiod som har fungerat över förväntan.../Ulf
Du är då mästare på att dra konstiga slutsatser!
För det första så kan naturligtvis inte Lennart Petersen eller någon annan i Postvagnen meddela prejudicerande domar.
Men vad viktigare är, så slår du in öppna dörrar, för det finns inte heller i normalfallet något krav på att åka en viss resväg när man använder resplusbiljett i SL-trafiken utan man kan åka vilken SL-sträcka som helst så länge man är någorlunda rätt ute i tiden.
(I reglerna för personalen uttrycks det så här: "På biljetten står ibland en sträcka angiven. Biljetten är dock giltig i hela SL-trafiken där SL:s taxa gäller under giltighetstiden.")
Senast redigerat av JDS den 2018-07-27 klockan 15:48:54.
Är nog mest du som är förvirrad, vad som gäller framgår av regelverket som är samma för hela Sverige.