Announcement

Collapse
No announcement yet.

Avbokning av biljett köpt på bahn.de?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Rensa
nya inlägg

  • Avbokning av biljett köpt på bahn.de?

    Köpte för en tid sedan biljetter för en resa till Italien via DBs hemsida. Nu kanske jag behöver boka om dem för att senarelägga resan. Eftersom jag valde biljetter med maximal flexibilitet anges det att de är fullt ut ombokningsbara, men det anges också att det inte är möjligt att omboka dem via internet.

    Ska man uppfatta detta som att man behöver ta hjälp av en resebyrå för ombokningen? Självklart är jag beredd att betala för hjälp med detta, men det är en något udda lösning.

    Resan innehåller nattågsresa med ÖBB i båda riktningar. Jag höll sånär på att skriva ut även dessa biljetter, men strax innan jag tryckte på "print" upptäckte jag en text som jag tolkade som att det skulle bli krångligare med avbokning efter utskriften. Således har jag nedresan utsriven men inte återresan.

  • #2
    Resan blev av som planerat så behovet av ombokning föll.

    Mer om resan i annan tråd.

    Kommentar

    Working...
    X